MNG Kargo, bir ilke imza attı;

plastik poşetler eğitim yuvasına dönüştü…

 

 

MNG Kargo Genel Müdürü Aslan Kut, "Doğaya terk edilen bir değeri, bugün bir okula dönüştürmüş olmanın gururunu,  projeye destek veren, on binlerce çevre dostuyla birlikte yaşıyoruz. Projemize destek arttıkça, kısa sürede daha çok okul yaptırmamız mümkün olacak" dedi


Sektörünün öncü şirketi MNG Kargo, yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çevreye, ekonomiye ve eğitime katkı sağlamak amacıyla başlattığı "Poşetler Kutuya, Çocuklar Okula" kampanyası, ilk meyvesini vermiş bulunmaktadır.

Bitlis, Afet Evleri bölgesinde inşa edilen MNG Kargo Bitlis İlköğretim okulu 20 bini aşkın çevre dostu kurum ve kuruluş tarafından toplanan atık plastik poşetlerin geri dönüştürülerek ekonomiye tekrar kazandırılmasından elde edilen gelirle, 2010-2011 eğitim ve öğretim döneminde kapılarını çocuklara açmıştır.

 

 

 

 

Bitlis İl Özel İdaresi’nin açtığı ihale sonucu yapımı gerçekleştirilen okul, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 derslikli ilköğretim okulu standartlarına uygun olarak inşa edilmiştir. Okulun yer alacağı bölge ise, Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nce, ihtiyaca göre tespit edilmiştir. İlköğretim okulu, 250 öğrenci kapasiteli olup ana sınıfından 8. sınıfa kadar 169 öğrencisi ile halen eğitim vermektedir.  Okulda ayrıca kütüphane  ve bilgisayar odası da bulunmaktadır. 2 yıllık proje süresince toplanabilen kargo poşeti miktarı kargo sektörünün sadece piyasaya bir aylık arzıdır. Bu çevre dayanışmasının dalga dalga yayılması halinde,  piyasaya arz edilen plastik kargo poşetlerinin büyük bölümünün toplanarak her ay birden fazla okul yaptırma potansiyeli bulunmaktadır. Çocuklarımıza daha güzel yarınlar bırakabilmek için halen kat edilmesi gereken uzun bir yol bulunmaktadır.

 

MNG Kargo, Bitlis Merkez İlköğretim Okulu’nun 2010-2011 öğrenim yılına başlaması dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Törene, MNG Kargo Bitlis Merkez İlköğretim Okulu’nun açılışını MNG Kargo Yönetim kurulu Başkan Vekili Aslan Kut, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadettin Sabaz ve Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz katıldı.

 

Aslan Kut: "Atık poşetlerin geliri Okul Hesabı’nda birikiyor." 

 

MNG Kargo Genel Müdürü Aslan Kut,  öğrencilerin de katıldığı törende yaptığı konuşmada "Kargo Poşetleri Kutuya, Çocuklar Okula" projesini, bundan iki yıl önce başlattıklarını ve ilk günden itibaren projeye artan sayıda kişi ve kurumun destek verdiğini söyledi. Bugün on binlerce kurumun, atık kargo poşetlerinin, MNG Kargo’nun geri dönüşüm kutularında biriktiğini belirten Aslan Kut, "Projemize şirketlerimiz ve iş merkezlerinden gelen destek arttıkça, daha kısa sürede daha çok okul yaptırmamız mümkün olacak. Dikkatinizi çekmek isterim ki, projenin yürümesi için gereken tüm masrafları kendi bütçemizden karşılıyor,  topladığımız atık poşetlerden elde ettiğimiz gelirin tamamını ise hiçbir kesinti yapmaksızın doğrudan, açtığımız Okul Hesabı’na aktarıyoruz" dedi.

 

"Projeye 20 bin firma çalışanı katıldı."

 

MNG Kargo ailesinin üyeleri olarak, çevreye ve yaşama duyarlı yaklaşık 20 bin firma çalışanıyla birlikte 2 yıldır, Türkiye çapında 30 bini aşkın nokta üzerinden, atık kargo poşetleri toplama çalışmalarına devam ettiklerini belirten Aslan Kut, sözlerine şöyle devam etti:

"İş yerlerinde kağıt atıklarının toplanması alışkanlık haline gelmişken, ekonomik değerinin düşük olması nedeniyle kargo poşetleri ve naylon torbalar çöpe atılarak doğaya terk edilmektedir. Bu değeri, bugün bir okula dönüştürmüş olmanın gururunu,  projeye destek veren on binlerce çevre dostuyla birlikte yaşıyoruz. Bu okulda eğitim gören pırıl pırıl çocuklarımızın umut dolu gözlerine baktığımızda, bu örnek projenin çok daha iyilerini gelecekte çocuklarımızın kendi alanlarında yapacaklarına inanıyorum. Hedefimiz, çöpe atılan kargo poşetlerini ekonomiye geri kazandırarak, ülke kaynaklarımızı verimli kullanmaktır."

 

"Poşetler Kutuya, Çocuklar Okula" projesi, gönüllü katılımı teşvik etmektedir.

 

MNG Kargo’nun "Poşetler Kutuya, Çocuklar Okula" projesinin, aynı zamanda toplumsal alanda gönüllü katılımını teşvik ederek, ülkemizde geri dönüşüm konusundaki bilinçlerini geliştirmeye katkı sağlayacak bir girişim olarak değerlendiren Aslan Kut, sözlerini şöyle tamamladı: "Bugün kargo firmalarının pazara ayda ortalama 20 milyon adet poşet arz ediyor ve sektörün bir ayda arz ettiği bu poşetler, ancak 1 yılda geri toplanabiliyor. Bilindiği üzere, doğayla buluşan atık naylon ve poşetleri ise yüzyıllarca yok olmuyor. Bu sosyal sorumluluk projesi ile ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilen en geniş kapsamlı çevre hareketlerinden birini başlatmış olmaktan da ayrıca son derece mutluluk duyuyorum" şeklinde konuştu.

 

MNG Kargo Genel Müdürü Kut’un verdiği bilgiye göre, MNG Kargo Genel Müdürlüğü ile birlikte 14 Bölge Müdürlüğü, 26 Aktarma Merkezi ve 620 MNG Kargo şubesinde  görev yapan 6 binden fazla MNG Kargo personeli, MNG Kargo müşterisi olsun ya da olmasın tüm kişi ve kurumların verdiği atık poşetlerini toplama organizasyonunun bizzat içinde bulunuyor. www.mngkargo.com.tr

 

Sadece İstanbul’da günde 10 bin ton çöp üretiliyor, kişi başına üretilen çöp 1 kg 

 

İSTAÇ (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme AŞ) verilerine göre de, sadece İstanbul’da günde 10.000 ton çöp üretiliyor ve kişi başına üretilen çöp  yaklaşık 1 kg. civarında. Bu çöpün yaklaşık yüzde 10’unu ise naylon torbalar plastikler oluşturuyor. Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Yönetmeliğine göre de, organik maddelerle ambalaj atıklarının, kaynağında ayrı ayrı toplanılması ve plastik ile kağıt atıkların birbirine karıştırılmaması gerekiyor.

 

 

M.Kodu:
Şifre:

tıkla tıkla tıkla tıkla
MNG Kargo 2011 Her hakkı saklıdır

      Görsel Materyaller
      Basın İlanları
      Reklam Flimleri
      Basın Bülteni
      Referanslarımız
      Tanıtım Filmi
      MNG Box
İnsan Kaynakları
      MNG'li Olmak
      Eğitim ve Kariyer
      İş Olanakları
      İletişim
            Bölge Müdürlükleri
            Mobil Erişim Noktaları